Marketing Solutions - ליווי עסקי לשיפור ביצועים

תכנית עסקית - כיצד לבנות תכנית עסקית יעילה

כאשר אנחנו מתכננים בקפידה בחיים, התוצאות לרוב יהיו טובות יותר. זו סטטיסטיקה מוכחת והיא נובעת מהעיקרון הפשוט, שרוב הדברים הגדולים בחיים דורשים תכנון והכנה. פתיחת עסק חדש, הבראת חברה ותיקה או תחילתו של פרויקט חדש, הם כולם צעדים גדולים שבלי תכנית עסקית מתאימה והולמת, עלולים להיכשל עוד לפני שהתחילו.

מהי תכנית עסקית?

תכנית עסקית היא למעשה מסמך מפורט, המציג רבדים והיבטים שונים לקראת צעד עסקי ומשמעותי שבדרך. התכנית העסקית תעסוק בתכנון תוך פירוט של שלבים לטווח הקצר ולטווח הארוך. 

על התכנית העסקית לענות על מספר שאלות חשובות באופן מנומק, כגון ההיתכנות העסקית של המיזם שבפתח, מה היא ההשקעה הנדרשת, מה הוא הצפי להכנסות עתידיות, מה הוא הרכב ההוצאות, מה הם דרכי המימן ועוד. תכנית עסקית היא בעצם המפה, שלפיה נלך ועל פיה נבצע את ההתקדמות המחושבת.

כידוע, כל בעל עסק או מנהל של חברה, אמור להתמודד על בסיס יומיומי עם לא מעט אתגרים ועם עמידה בריבוי משימות – גם במידה ואותו המנהל מוגדר ומחשיב את עצמו כמנהל טוב, שירות חיצוני ומקצועי של ליווי וייעוץ עסקי, יכול לפתוח לו צוהר לפרספקטיבות חדשות ולשיפור התפקוד בהיבטים שונים – וכחלק מכך, גם יאפשר לו לכוון את החברה או הארגון לעבר הגדלת הרווחים.

פיתוח אסטרטגיה עסקית מותאמת
מקצוע תהליכים ומשאב אנושי
תשתיות וטכנולוגיות תומכות

החשיבות של בניית תכנית עסקית

החשיבות בבניית תכנית עסקית היא קריטית עבור חברה או ארגון שמעוניינים לצמוח ולעמוד ביעדים העסקיים. תכנית זו היא למעשה המצפן שלפיו הארגון ילך.
ממש כמו אדם שמחליט לרוץ מרתון בלי ניסיון קודם, הדבר הנכון עבורו שהוא יתאמן לפי תכנית אימונים מסודרת ולפי סרגל, גם העסק שלכם צריך תכנית עסקית שמתאימה עבורו 
מחקרים רבים מראים שעסקים אשר עבדו לפי תכנית מסודרת הצליחו להגיע להצלחות בפרק זמן קצר יותר ועם פחות מכשולים בדרך, והכי חשוב – הם נשארו עסקים רווחיים לאורך זמן.  
בזכות תכנית עסקית מפורטת ומושקעת, תוכלו לדעת בדיוק מה האתגרים והפעולות שהעסק שלכם צריך לעשות על מנת לצמוח, להבין מה היא גודל התחרות בשוק אליו אתם נכנסים, מה ייחשב להצלחה ומה הם הדרכים המוכחות ביותר להגיע למטרה אליה התכנסנו, להיות עסק, חברה או ארגון בריאים ורווחיים.

היתרונות בבניית תכנית עסקית

ישנן יתרונות רבים ומגוונים בבנייה ובקיומה של תכנית עסקית. ראשית, היא אחד הצעדים הראשונים והחשובים שיש לעשות עוד בטרם פתיחת הדלתות, והיא במקרים רבים אף הבסיס שעליו מונחת האסטרטגיה העסקית ותכנון הכללי של העסק.

עסקים אשר להם תכנית עסקית מפורטת, מסודרת וכזו הכוללת מחקר ומידע רב, יוכלו להשתמש בה כבהוראות הגעה ליעד רחוק בדרך חשוכה. התכנית העסקית תעזור לכם רבות להניע את העסק בשלבי ההתחלה, אך היא גם תהיה כזו שתוכלו לחזור אליה תמיד, להיזכר במטרות המרכזיות ובדרך הנכונה.

מתי עסק צריך לבנות תכנית עסקית

מועד הבנייה של התכנית העסקית עבור העסק או החברה שלכם, הינו משתנה ותלוי במטרת התכנית העסקית. 
באופן כללי, כל חברה או עסק צריכים פעם בשנה (בדרך כלל באזור רבעון 4) להכין תכנית עסקית לשנה הקרובה עם התכניות והיעדים העסקיים. 
אך מעבר לכך, ישנם עוד מקרים בהם צריך לגבש תכנית עסקית מקיפה:

 • התכנית העסקית הקלאסית והנפוצה ביותר, היא זו הנכתבת עבור עסק חדש שעתיד לקום. במקרה כזה, התכנית העסקית היא למעשה אחד הצעדים הראשונים שיש לעשות, הרבה לפני בניית המקום או פתיחתו.
 • במקרים אחרים, תכנית עסקית עבור עסק שמצבו אינו מזהיר ודורש שינוי, צריכה להיכתב בזמן בו עוד ניתן להציל את אותה חברה. הרבה פעמים שיקול הדעת של ההנהלה הבכירה, הוא שיקבע את מועד התחלת בניית התכנית העסקית, אך הכלל הוא כשזה מגיע לתכנית עסקית, הוא שעדיף כמה שיותר מוקדם.
 • מצב נוסף בו צריך תכנית עסקית, היא לעסק קיים אשר מעוניין להתפתח אל שווקים חדשים שבו אין לו ניסיון או לחילופין מעוניין להשיק מוצר חדש.

מה תכנית עסקית צריכה להכיל?

תכנית עסקית צריכה להכיל מידע רב בהיבטים שונים, הנוגעים כולם להיתכנות של העסק או החברה להצליח ולפרוח, מתוך הצעדים שינקטו ובמרחב בו הם יתקיימו. 

בין שאר הדברים, תכנית עסקית צריכה להכיל בין היתר את הפרטים הבאים:

 • גיבוש חזון הכולל ערכים ומטרות
 • תיאור העסק ופרופיל חברה
 • תיאור המוצר או השירות
 • ניתוח הסביבה העסקית, השוק והמתחרים העיקריים
 • אסטרטגיה עסקית ברורה
 • שווקי היעד
 • מבנה הארגון וההון האנושי
 • מקורות מימון
 • תכנית שיווקית
 • הוצאות מול הכנסות
 • רווחים עתידיים ומטרות ועוד

בניית תכנית עסקית עם Marketing Solutions

כאשר אתם בונים תכנית עסקית, חושב שתעזרו במקצוענים. כאלה שכבר בנו תכנית עסקית אחת או שתיים, וידעו לנתב את האנרגיה ואת היתרונות היחסיים שלכם, למקומות הטובים והנכונים ביותר עבורכם. 

ב-Marketing Solutions אנחנו מביאים איתנו מעל 11 שנות ניסיון של ליווי וייעוץ עסקי, מאות לקוחות מרוצים במגוון תחומים, מומחיות והצטיינות בתחום, שיטה מנצחת המביאה תוצאות, אובייקטיביות, מקצועיות וכנות שלא תמצאו בשום מקום אחר.

מה אומרים עלינו...

מומלץ לקרוא מאגר ידע

מאמרים וחומרים נוספים שעשוים לעניין אותך

דילוג לתוכן