תוכנית עסקית - כיצד לבנות תוכנית עסקית יעילה

כאשר אנחנו מתכננים בקפידה בחיים, התוצאות לרוב יהיו טובות יותר. זו סטטיסטיקה מוכחת והיא נובעת מהעיקרון הפשוט, שרוב הדברים הגדולים בחיים דורשים תכנון והכנה. פתיחת חברה חדשה, הבראת חברה ותיקה או תחילתו של פרויקט חדש, הם כולם צעדים גדולים שבלי תוכנית עסקית מתאימה והולמת, עלולים להיכשל עוד לפני שהתחילו.

מהי תוכנית עסקית?

תוכנית עסקית היא למעשה מסמך מפורט, המציג רבדים והיבטים שונים לקראת צעד עסקי ומשמעותי שבדרך. התוכנית העסקית תעסוק בתכנון תוך פירוט של שלבים לטווח הקצר ולטווח הארוך. 

על התוכנית העסקית לענות על מספר שאלות חשובות באופן מנומק, כגון ההיתכנות העסקית של המיזם שבפתח, מה היא ההשקעה הנדרשת, מה הוא הצפי להכנסות עתידיות, מה הוא הרכב ההוצאות, מה הם דרכי המימן ועוד. תוכנית עסקית היא בעצם המפה, שלפיה נלך ועל פיה נבצע את ההתקדמות המחושבת.

כידוע, כל בעלים או מנהל של חברה, אמור להתמודד על בסיס יומיומי עם לא מעט אתגרים ועם עמידה בריבוי משימות – גם במידה ואותו המנהל מוגדר ומחשיב את עצמו כמנהל טוב, שירות חיצוני ומקצועי של ליווי וייעוץ עסקי, יכול לפתוח לו צוהר לפרספקטיבות חדשות ולשיפור התפקוד בהיבטים שונים – וכחלק מכך, גם יאפשר לו לכוון את החברה או הארגון לעבר הגדלת הרווחים.

פיתוח אסטרטגיה עסקית מותאמת
מקצוע תהליכים ומשאב אנושי
תשתיות וטכנולוגיות תומכות

החשיבות של בניית תוכנית עסקית

החשיבות בבניית תוכנית עסקית היא קריטית עבור חברה או ארגון שמעוניינים לצמוח ולעמוד ביעדים העסקיים. תוכנית זו היא למעשה המצפן שלפיו הארגון ילך.
ממש כמו אדם שמחליט לרוץ מרתון בלי ניסיון קודם, הדבר הנכון עבורו שהוא יתאמן לפי תוכנית אימונים מסודרת ולפי סרגל, גם החברה שלכם צריכה תוכנית עסקית שמתאימה עבורו מחקרים רבים מראים שחברות שעבדו לפי תוכנית מסודרת הצליחו להגיע להצלחות בפרק זמן קצר יותר ועם פחות מכשולים בדרך, והכי חשוב – הן נשארו רווחיות לאורך זמן.  
בזכות תוכנית עסקית מפורטת ומושקעת, תוכלו לדעת בדיוק מה האתגרים והפעולות שהחברה שלכם צריכה לעשות על מנת לצמוח, להבין מה היא גודל התחרות בשוק אליו אתם נכנסים, מה ייחשב להצלחה ומה הם הדרכים המוכחות ביותר להגיע למטרה אליה התכנסנו, להיות חברה או ארגון בריאים ורווחיים.

היתרונות בבניית תוכנית עסקית

ישנן יתרונות רבים ומגוונים בבנייה ובקיומה של תוכנית עסקית. ראשית, היא אחד הצעדים הראשונים והחשובים שיש לעשות עוד בטרם פתיחת הדלתות, והיא במקרים רבים אף הבסיס שעליו מונחת האסטרטגיה העסקית ותכנון הכללי של החברה או הארגון.

חברות שיש להן תוכנית עסקית מפורטת, מסודרת וכזו הכוללת מחקר ומידע רב, יוכלו להשתמש בה כבהוראות הגעה ליעד רחוק בדרך חשוכה. התוכנית העסקית תעזור לכם רבות להניע את החברה בשלבי ההתחלה, אך היא גם תהיה כזו שתוכלו לחזור אליה תמיד, להיזכר במטרות המרכזיות ובדרך הנכונה.

מתי עסק צריך לבנות תוכנית עסקית?

מועד הבנייה של התוכנית העסקית עבור החברה שלכם, הינו משתנה ותלוי במטרת התוכנית העסקית. 
באופן כללי, כל חברה או ארגון צריכים פעם בשנה (בדרך כלל באזור רבעון 4) להכין תוכנית עסקית לשנה הקרובה עם התכניות והיעדים העסקיים. 
אך מעבר לכך, ישנם עוד מקרים בהם צריך לגבש תוכנית עסקית מקיפה:

 • התוכנית העסקית הקלאסית והנפוצה ביותר, היא זו הנכתבת עבור חברה חדשה שעתידה לקום. במקרה כזה, התוכנית העסקית היא למעשה אחד הצעדים הראשונים שיש לעשות, הרבה לפני בניית המקום או פתיחתו.
 • במקרים אחרים, תוכנית עסקית עבור חברה שמצבה אינו מזהיר ודורש שינוי, צריכה להיכתב בזמן בו עוד ניתן להציל את אותה חברה. הרבה פעמים שיקול הדעת של ההנהלה הבכירה, הוא שיקבע את מועד התחלת בניית התוכנית העסקית, אך הכלל הוא כשזה מגיע לתוכנית עסקית, הוא שעדיף כמה שיותר מוקדם.
 • מצב נוסף בו צריך תוכנית עסקית, היא לחברה קיימת אשר מעוניינת להתפתח אל שווקים חדשים שבהם אין לה ניסיון או לחילופין מעוניינת להשיק מוצר חדש.

מה תוכנית עסקית צריכה להכיל?

תוכנית עסקית צריכה להכיל מידע רב בהיבטים שונים, הנוגעים כולם להיתכנות של החברה או הארגון להצליח ולפרוח, מתוך הצעדים שינקטו ובמרחב בו הם יתקיימו. 

בין שאר הדברים, תוכנית עסקית צריכה להכיל בין היתר את הפרטים הבאים:

 • גיבוש חזון הכולל ערכים ומטרות
 • תיאור ופרופיל חברה
 • תיאור המוצר או השירות
 • ניתוח הסביבה העסקית, השוק והמתחרים העיקריים
 • אסטרטגיה עסקית ברורה
 • שווקי היעד
 • מבנה הארגון וההון האנושי
 • מקורות מימון
 • תוכנית שיווקית
 • הוצאות מול הכנסות
 • רווחים עתידיים ומטרות ועוד

בניית תוכנית עסקית עם Game Changer מקבוצת marketing solutions

כאשר אתם בונים תוכנית עסקית, חושב שתעזרו במקצוענים. כאלה שכבר בנו תוכנית עסקית אחת או שתיים, וידעו לנתב את האנרגיה ואת היתרונות היחסיים שלכם, למקומות הטובים והנכונים ביותר עבורכם. 

ב-Game Changer מקבוצת marketing solutions אנחנו מביאים איתנו מעל 11 שנות ניסיון של ליווי וייעוץ עסקי, מאות לקוחות מרוצים במגוון תחומים, מומחיות והצטיינות בתחום, שיטה מנצחת המביאה תוצאות, אובייקטיביות, מקצועיות וכנות שלא תמצאו בשום מקום אחר.

שאלות נפוצות:

תוכנית עסקית היא מסמך ממצה המתאר בקפידה את הגישה האסטרטגית, היעדים, ניתוח השוק, התחזיות הפיננסיות והשרטוטים התפעוליים למסלול החברה. הוא מתפקד הן כמפת דרכים המנחה את החברה לעבר יעדי הצמיחה שלה והן כמסמך קריטי להבטחת השקעות או הלוואות ממוסדות פיננסיים. זה כולל את החזון, המשימה והצעדים המעשיים הדרושים להשגת הצלחה עסקית, ומציע מבט מקיף על כיוון החברה.

בגלל שתכנית עסקית משרתת מספר רב של פונקציות קריטיות: הנחיית הכיוון האסטרטגי של החברה, הבטחת השקעות, ניהול תזרים מזומנים בצורה יעילה, השגת תובנות מעמיקות על השוק והצבת יעדים ברי השגה. זהו כלי בסיסי המסייע בקבלת החלטות נבונות, מקל על תקשורת עם בעלי עניין ומספק מדד למעקב אחר התקדמות החברה מול יעדיה המוצהרים.

גיבוש תוכנית עסקית חשוב מאוד במספר צמתים: לפני השקת מיזם חדש כדי להבטיח אסטרטגיה ברורה, כשמחפשים מימון או השקעות כדי להציג חזוק ברור למשקיעים פוטנציאליים, כשבודקים שווקים חדשים או השקת מוצרים חדשים כדי להתמודד עם אתגרים פוטנציאליים, או בתקופות של שינוי משמעותי בתוך החברה כדי להסתגל ולשגשג. זה צעד חשוב בהכנה לעתיד.

תוכנית עסקית מקיפה צריכה לכלול תקציר מנהלים המספק תמונת מצב של החברה, תיאור מפורט שלה כולל ייעודה וחזונה, ניתוח שוק מעמיק המדגיש דמוגרפיה ותחרות של יעדים, מבנה ארגוני המתאר את ניהול החברה, פירוט של היצע המוצר או השירות, אסטרטגיית שיווק ומכירה איתנה, סעיף לבקשות מימון למבקשים השקעות, תחזיות פיננסיות מפורטות לשנים הקרובות וספח עם כל מסמכים תומכים.

מומלץ לעיין מחדש ולעדכן את התוכנית העסקית לפחות מדי שנה או בתדירות גבוהה יותר, אם הארגון עובר שינויים משמעותיים, יש שינויים בשוק או נקבעים יעדים חדשים. כך התוכנית העסקית תישאר רלוונטית, תמשיך לשקף את מצב העניינים הנוכחי ולשמש בתור מדריך יעיל לפעילות הארגון ולאסטרטגיה.

בעוד שהתוכנית העסקית עצמה לא יכולה להבטיח את הצלחתו של חברה, היא משפרת באופן משמעותי את הסבירות להשגת יעדים עסקיים על ידי קביעת מפת דרכים שנחקרה היטב ומבוצעת בקפידה. הוא מזהה מכשולים והזדמנויות פוטנציאליים ומאפשרת תכנון אסטרטגי והקצאת משאבים התואמים את יעדי החברה, ובכך מגדילים את סיכויי ההצלחה.

מה אומרים עלינו...

מומלץ לקרוא מאגר ידע

מאמרים וחומרים נוספים שעשוים לעניין אותך

דילוג לתוכן